Aktuality

29. listopadu 2020

Rozsvícení vánočního stromu

Vážení spoluobčané

Advent je tady. Advent je období, které začíná čtyři neděle před Štědrým dnem.Historie vnímání adventu, jeho zvyků a tradic je velmi široká. Vždy však šlo o čas lásky, sounáležitosti, klidu, očekávání. Můžeme ho vysvětlit jako čekání, očekávání a chystání se na den, kdy se podle bible narodil Ježíšek.

Tradičním symbolem adventu je od 19. století adventní věnec. Věnec symbolizuje vítězství, kruhový tvar mír a bezpečí, živé chvojí pak symbolizuje věčný život a schopnost přírody přežít zimu. Na adventním věnci jsou čtyři svíčky, a právě dnes si zapálíme první svíčku. Plamínek první svíčky na adventním věnci oznamuje začátek nového liturgického roku a také jeho prvního období: čekání na Vánoce. Každou ze čtyř adventních nedělí se na věnci zapaluje o jednu svíčku navíc. Až se rozhoří všechny čtyři, bude blízko Štědrý večer kdy každé obydlí ozdobí vánoční stromek

Krásně ozdobený stromek už neodmyslitelně patří ke Štědrému dnu. Má svůj původ ve zdobení lidských obydlí chvojím na ochranu před vším zlým. Větve jehličnanů se staly symbolem věčného života. Snad ve všech obcích a městech se stalo tradicí rozsvícení vánočního stromu. Stejně je tomu i u nás, ve Vrbové Lhotě. I přesto, že situace v tomto roce nám nedovolí se u rozsvícení vánočního stromu setkat, pobavit se a užít si vyjímečnost tohoto období, náš vánoční strom bude svítit. Bude nám svítit na cestu do nového, lepšího roku.

Protože pro mnoho z nás byl tento rok hektický, prosíme zkuste zpomalit, setkávejte se s rodinou, držte vánoční zvyky a tradice. Užívejte si tento čas – se sněhem či bez něj.

 

Přejeme Vám krásný adventní čas!